DRZEWO DOBRYCH WYBORÓW , na którym umieszczone są obwoluty książek i krótkie recenzje książek wartych przeczytania i w formie liści propozycje do zakupu. W ten sposób powstanie szkolna lista wyborów czytelniczych.

"CAŁA SIÓDEMKA CZYTA"-ekspozycja czasopism prenumerowanych przez szkołę z zaznaczonymi artykułami godnymi uwagi.

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece odbyły się promujące czytelnictwo  lekcje biblioteczne dla klas pierwszych. Nowi uczniowie szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Zespołu Szkół nr 7 . Uczniowie mogli zapoznać się z zasadami wypożyczania książek , rozmieszczeniem księgozbioru i pomieszczeniem czytelni.                   W czytelni przez miesiąc można było zaznajomić się z wystawą         pt: " Białe kruki biblioteki szkolnej", na której wyeksponowano lektury szkolne wydane bezpośrednio po II wojnie światowej i współczesne wydania cieszące się popularnością wśród uczniów z racji zamieszczonych opracowań.

We współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Żychlinie zorganizowaliśmy kiermasz książek adresowany do uczniów, nauczycieli i rodziców. Na kiermaszu można było kupić książki kucharskie, poradniki, lektury, repetytoria, bajki dla dzieci. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa.

LITERATURA TO NIE TYLKO LEKTURA-szukamy kontekstów literackich do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Do projektu przystąpiło 58 maturzystów, którzy z bazy tematów maturalnych wybrali jedno zagadnienie  i przygotowywali odpowiedź wg kryteriów odpowiedzi egzaminacyjnej.Uczniowie prezentowali odpowiedzi zgodnie z zasadą wypowiedzi argumentacyjnej. Właściwie dobrali materiał literacki, ikonograficzny i  konteksty historycznoliterackie. Celem projektu było poszukiwanie i uporządkowanie tekstów literackich i tekstów kultury wg.często powtarzających się motywów . Przeprowadzona symulacja egzaminu uzmysłowiła uczniom ogrom  czekającej ich pracy powtórzeniowej i zmobilizowała do wygłoszenia , często pierwszy raz w karierze szkolnej , dłuższej wypowiedzi.

Dziękuję bardzo za pomoc w realizacji projektu koleżance Celinie Naworskiej.

CO CZYTALI, GDY BYLI W WIEKU SWOICH UCZNIÓW.

Projekt pt:" Co czytali, gdy byli w wieku swoich uczniów?" miał na celu promocję czytelnictwa oraz stworzenie płaszczyzny porozumienia między pokoleniami.

Nasi nauczyciele wypisali tytuły książek z lat szkolnych (oj niewiele tego, niewiele), my -uczniowie na podstawie internetu (oczywiście)stworzyliśmy krótkie recenzje. Potem, po głębokiej analizie,zbudowaliśmy portret psychologiczny czytelników tych książek, czyli nauczycieli.

Osobowości nader skomplikowane. Miłośnicy mocnych wrażeń i szukający spokoju nadwrażliwcy, zarazem. Tęskniący za wielką miłością sentymentaliści. Są wśród nich buntownicy, outsiderzy i awangardowcy, ale nie brakuje lubiących spokój i życie według przewidywalnych schematów.

Cenią wartości, takie jak: przyjaźń, szczerość i są wrażliwi na krzywdę innych ludzi. Podróżnicy i odkrywcy, którym wydaje się, że mogą zmieniać świat i lubiący spokój i rodzinę domatorzy. Podążają za modą i muszą być na topie. Zwolennicy eksperymentów, nie stronią od skandali i intryg. Wieczne dzieci i jednostki depresyjne. Jak widać wachlarz cech jest bardzo różnorodny.

Praca nad projektem pozwoliła nam zatrzymać się i z ciekawością przyjrzeć się tym, z którymi spędzamy bardzo dużo czasu. Poznaliśmy również książki i autorów, którzy dla naszego pokolenia są zupełnie nieznani. Wiele tych lektur jest intrygujących i na pewno zostały "odświeżone"dzięki naszej pracy nad recenzjami. Warto zatem po nie sięgnąć. Czy różnimy się aż tak bardzo? My też jesteśmy ciekawymi świata buntownikami! Literatura łączy pokolenia,ale pamiętajmy,że przede wszystkim wzbogaca duchowo i uczy właściwych zachowań i postaw.

Wałbrzych i Zamek Książ, którego ostatnią panią była księżna Daisy, istnieją naprawdę. Cała reszta jest dziełem mojej wyobraźni. Nie szukajcie tych miejsc i ludzi poza tekstem. Nie ma ich tam.

Joanna Bator

Uczennice naszej szkoły podążyły szlakiem miejsc opisanych w powieściach Joanny Bator i utrwaliły ich współczesny wizerunek na fotografiach.

Nie wszystkie miejsca odnalazły, kilka z nich zmieniło swoje przeznaczenie i wygląd. Efektem swoich wędrówek po Wałbrzychu dzielą się z uczniami Zespołu Szkół nr 7 , aby zachęcić ich do lektury powieści i bacznej obserwacji otaczającej rzeczywistości.

Autorki i wykonawczynie projektu:

Joanna Zyzda

Kinga Kołek

Martyna Cierpiał

Adrianna Przybył

Walentynki w bibliotece.

Udało nam się stworzyć listę książek o miłości. które znajdują się w bibliotece szkolnej.W związku z tym,że Święto Zakochanych wypadło w tym roku podczas ferii, nie odbyło się ich głośne . Stanowić to będzie wyzwanie w przyszłym roku. Przygotowaliśmy za to półkę z Harlequinami , które można wziąć do domu. Rozpoczęliśmy  w ten sposób akcję Bookcrossingu - uwalniania książek.

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

W dniu 15.03.2017r w Filii nr 7 Biblioteki pod Atlantami na Piaskowej Górze odbyło się spotkanie autorskie Joanny Bator, promujące najnowszą książkę pisarki – "Rok królika". Było o bardzo ważne wydarzenie w życiu czterech uczennic naszej szkoły, które podążyły śladem miejsc uwiecznionych przez pisarkę w książkach, których akcja rozgrywa się w Wałbrzychu. (Patrz projekt -Wałbrzych w powieściach Joanny Bator).Mogły pochwalić się swoją pracą przed autorką powieści i podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze jej utworów. Zdobyły cenny autograf dla czytelników z Zespołu Szkół nr 7.